Hem » Toppen för Tesla?

Toppen för Tesla?

Tesla leddetesla tappar mot byd elektrifieringen av bilar under 20 år. När de tappar, så begär vd en galaktisk bonus för att ens fortsätta arbeta. Är det toppen för Tesla eller kulmen för Tesla, är frågan. Ännu mer säger det om bilindustrin.


Västvärldens stjärna i elektrifiering har det senaste året tappat sin glans. Den som lockat mer förhoppningar och börsvärde än övriga biljättar tillsammans.

Tesla har på bara ett år fallit från ett till fyra i världens försäljning av elbilar.. Det borde vara en varning om något.elbilar globalt

Halmstrået heter hemmamarknaden. Där ökade Tesla visserligen försäljningen sista kvartalet. Men det har ju med avslutande subventioner att göra. Tittar vi runt om i världen så talas det mest om om en kollaps.

Att då ge vd en historisk bonus för att ens fortsätta komma till jobbet måste också vara en historisk lottsedel. Han som dessutom redan innan var världens rikaste person.

Är bilindustrin naken?

kina dominerar elbilar Ännu mer intressant är vad det säger om bilindustrin. Och analytikerna som följer den. Är hela kollektivet blint och stumt? Det låter väldigt mycket som att kejsaren är naken. Eller att bilindustrin letar efter sin numera osynliga ratt.

När kinesiska märken och industrier i hisskelig takt kopplar ihop sin produktion, tjänster och mjukvara från gruvor, batterier, solpaneler, elbilar, spel- och dataindustrin…

Mer om               elbilar                    bilindustrin                 Tesla

Var är Tesla om ett år? /Claes Hemberg

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *