Svenska bolag talar gärna om stigande försäljning. Men klarar vi konkurrensen från omvärlden? Senaste årtiondet är onekligen är obehaglig utförsbacke. Vi har tappat 20 procent av vår export-andel i världen. Det är illavarslande för ett lite exportland.
Andra länder klarar den nya konkurrensen långt bättre. Stjärnan senaste årtiondet är utan tvekan USA. Tech-industrin har verkligen föryngrat ekonomin. Sedan 1980 har deras BNP vuxit hela 17 gånger. Svensk BNP har samtidigt vuxit 9 gånger.
Även teknik och handelstunga Schweiz visar på raska framsteg. I BNP talar vi om 13 gånger större ekonomi,
Även handelstunga Danmark är dugliga. De har även ett gäng läkemedelsbolag som varit starka. Utfallet 11 gånger större BNP.
Europas dilemma
I grunden är det Europa som har problem. Senaste 15 åren visar fler stora länder som Frankrike och Italien en svagare ekonomisk utveckling.
Orsaken är ny stark konkurrens från främst Asien. Bara senaste åren är Sydkorea förbi både Franrike och Italien i BNP per capita.
Draghi-rapporten från i september pekar på några avgörande vägval.
Vad tänker du?/claes hemberg