Hem » Rekorddyrt 2027

Rekorddyrt 2027

Under vintern drabbas hushållen av högre priser på både el, bensin, mat och boräntor, diskuterade vi på Di-TV. Det blir en historisk smäll. Men i plånboken finns också en fördel.

Hormuzkrisen märks nu på allvar hos svenska hushåll.
Elpriset steg med 94 procent i september. Det lyfter elfakturan med i snitt 500 kronor.dyr ränta el bensin kostar 2027
Även bensinpriset är upp sedan den första oktober, till 19 kronor och väntas nå 22 kronor före årets slut.
Fler priser stiger
Under hösten fortsätter priserna upp. Dyr diesel och naturgas pressar upp priset på maten. För bönderna stiger nu priserna med 18 procent, säger Palle Borgström på LRF som jag träffade i morse på Di-TV.
Det innebär dock inte lika mycket dyrare mat här i höst. Bondens andel är ju en mindre del av matpriset. Men risken är att ICA-handlare lägger på sina vanliga marginaler. Trots att ICA inte alls använder diesel eller gödsel, så kan vi definitivt få se matpriser som stiger 5-10 procent.
Om nu inte politikerna och konkurrensverket jagar efter matkedjorna. Det har vi sett tidigare.
Räntan kostar på
Räntan stiger sakta och liteSom ett brev på posten höjs sedan boräntorna i höst och vinter.
Det gör att vinterns basutgifter kan passera 27 000 kronor i månaden för ett vanligt hushåll.
En fördel 2027
Därmed kan vintern bli dyrare än krisen 2022. Vi har trots allt en fördel. Sedan 2022 har de svenska hushållen fått starkare plånböcker. Även om vi talar om modesta löneökningar så gör de att 2027 års vinterpriser inte borde smärta lika tufft som år 2022.
Snittlönen har senaste fem åren stigit 4 500 kronor. Med två löner så har hushållet idag 9 000 kronor mer varje månad att röra sig med.
Å andra sidan ser ju hushållens förutsättningar mycket olika ut. Det gör att priserna slår mycket olika.

Mer om       Elpris         Boräntor         Matpriser           Bensinpriser

/claes hemberg

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *