Hem » Oljekris på elräkningen

Oljekris på elräkningen

Oljekris syn i elpris i marsI mars steg elpriset i snitt 36 %, i skuggan av oljekrisen. Lägg till dyr inledning och vinterns el kostar villaägaren hittills 10 000 kronor extra. För de i lägenhet rör det sig om 1 000 kronor extra årets första tre månader. Lägg till dyrare bensin och stigande räntor.

Första kvartalet 2026 har haft två vågor med elpriser. Först slogs vi mot kylan och sedan oljekrisen. Kyla och lite vind gav första höga och lika elpriser över landet. Snittpriset var nära 100 öre och de skilde bara 14–19 öre över landet. Även exporten till Finland ökade elpriserna på ett nytt sätt i de norra delarna.

Oljekrisen billigare än kylan

Under mars minskade kylan, men oljekrisen tryckte elpriserna i de södra delarna. Sverige fick även mer varierande elpriser över landet. Snittpriset i mars sjönk till 47 öre.

Men skillnaden mellan dyraste och billigaste ökade fyra gånger till 62 öre. Dyrast kostade det i Sundsvall där priserna i mars steg 93 %. Det var en stor ökning från fjolårets låga nivåer.

Dessvärre kan oljechocken fortsätta och ge högre elpriser i de södra delarna även nästa vinter, eftersom tyska gaslager nu fylls på med ovanligt dyr gas.

Norrlänningar mest trängda

De dyra elräkningarna överraskade norrlänningarna mest. Där steg elpriserna jämfört med i fjol hela 300 % i januari och 600 % i februari.

Ändå stannade deras elpriser en bra bit under Stockholmspriserna. Under tiden fick de boende i södra delarna prishöjningar på bara 9 %. Det dyraste priset var ändå i Malmö med sina 113 öre i februari.

Och då har vi dyrare bensin och dyrare ränta att vänta.

Mer om         elpris            bensinpris         räntan

//Claes Hemberg

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *