Bensin och diesel klättrar i pris, diskuterade vi på TV4 Nyhetsmorgon, 06.15. Svenskarnas bensin var i somras billigast i Europa. Nu klättrar vi snabbt på topplistan.
Vår första bensinskatt år 1924 var på 4 öre. I dagens penningvärde motsvarar det 1,41 kr. Som mest nådde skatten 17 kronor.
Trots Hormuzkrisen har svenska bensinpriser i år rasat jämfört med omvärldens priser. Orsaken är sänkt bensinskatt. Nu i höst klättrar vi från bottenplats 44e till 10e plats.
I toppen hittar vi Norge och Danmark med bensinpriser över 30 kronor.
Skatten sänkt hela 9 kr
Senaste åren har däremot skatten sänkts 9 kronor.
Hade det inte varit för sänkningarna hade vi haft ett bensinpris på 27,50 kronor och legat på fjärde plats i Europatoppen.
Skatten var tidigt ute
Bakgrunden är att Sverige höjde skatterna kraftigt under 90-talet. Som mest stod skatten för hela 72 procent. De senaste åren har politikerna däremot sänkt skatten till som lägst 29 procent.
Först var idén med att staten skulle tjäna pengar på skatten. På senare år har politikerna bytt fot. Att politikerna vill styra bort från bensin är begripligt. Vi har mycket billigare egen energi i form av el.
Men politikerna har varit lite för tidiga med dyra bensinskatter. Kruxet har varit dyra elbilar, men nu faller priserna på dem snabbt. Även köpen har ökat kraftigt, så att det nu blivit brist på begagnade elbilar.
Framåt kan vi däremot vänta oss både stigande bensinskatter och sjunkande elskatter. Dessutom får vi fler elbilsstöd, för att visa hushållen vägen till lägre utgifter.
Mer om: Bensinpris | Elpris | Matpriser
Hur påverkas du av prisökningarna? /Claes Hemberg
Cirkusen på elmarknaden med 845 öre övertygar inte folk att köra på el. Dessutom är elladdare inte alltid en självklarhet.
Men Tomas, 8 kr el, var en kvart. Det vet du också
Kika istället på rekord i ojämnhet som ger hushållen nya möjligheter.
https://claeshemberg.se/rekord-i-ojamna-elpriser/
Och laddar vi ju 99% hemma. Så laddarna på vägarna har jag efter sju år i elbil aldrig upplevt som ett problem.
/c