Hem » Granskat elbolag backar ur

Granskat elbolag backar ur

effektavgiften delar landetAlldeles innan ett av landets stora elbolag Ellevio ska granskas, så väljer de att backa ur. Är det bristen på elapp som skar sig? Mystiken kring effektavgiften tätnar.

Den nya, tredje elavgiften har varit besvärlig att förstå. Hushållens elstress och laddångest var redan på topp.

Hushållen tycks inte förstå varför och hur de ska förhålla sig till den nya avgiften. Här är Ellevio antagligen det bolag som satsat flest miljoner på att nå ut och förklara. Det är lovvärt. Ändå backar de nu ur projektet.

Hushåll saknar appstöd

app 1% har automatisk appEtt hinder för införandet av den nya elavgiften har varit hushållens låga ”elektriska it-mognad”. Endast 1 procent av hushållen har en app som möjliggör automatisk styrning av elen, enligt data från Energimarknadsinspektionen.

Att 99 procent av hushållen manuellt ska styra en helt ny och dessutom klurig avgift, var en rent ut sagt tokig förväntan.

Det är i sig märkligt. Av de stora bolagen är det bara Eon som har ett modernt appstöd. Och de har valt att inte införa nya avgiften.

Nej, manuell styrning gick kanske för 100 år sedan. Men idag har vi fler elprylar än vi kan räkna, och elpriserna varierar mer än vi hinner blinka.

Måste tåla en granskning

en av fyra förstår nya elavgiften effektavgiften demoskopEller så följer elbolaget bara energiministerns märkligt plötsliga förmaning om att stoppa effektavgiften.

Som dessutom eldades på av en rad andra riksdagspartier. Där ingen verkar ha förstått avgiften eller syftet, utan bara ruskade av sig väljarnas elstress och laddångest…

Energimarknadsinspektionen var turligt nog hela tiden tydliga ”effektavgiften inte är förbjuden”.

Ellevio backar

Den som läser Ellevios aktuella meddelande blir inte särskilt klok. ”Ellevio vill skapa igenkänning och stabilitet för kunderna.”

Men Ellevio är ju det bolag som lagt mest kraft och vilja på att förklara den nya elavgiften.

Om inte ens de tror på avgiften – vad ska då krävas för att förklara avgiften framöver, och ge oss ett mer sparsamt elnät, som håller nere kostnaderna för allas bästa. Jag måtte skaka på huvudet.

Mer om                    Effektavgift               Elpriser              Elappar

/Claes Hemberg

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *