Svenska hushåll kan lära sig väldigt mycket om el av finländarna. Deras kan frågorna om elavtal och elbilar. Därför tjänar de dubbelt så mycket på sin el som vi, visar min analys. Det diskuterade jag nyligen med finska Huvudstadsbladet.
Finländarna är betydligt bättre på ekonomin i sina elval. Tre gånger fler har rätt elavtal för att kunna pricka in lågpriselen. Det menar jag är själva grunden. De har valt ett pris som ger dem konsumentmakt..
Detta gör att finländare sedan också ligger mycket längre fram med att välja – och tjäna pengar på – sin el och sin elbil för att få ned elpriserna. Finland är dessutom duktigt på värmepumpar.
.
Helheten gör att de lyckas spara och även tjäna mer pengar på sin el. Det visar min analys av Hushållens elektriska ekonomi (HEE), som jag tagit fram för att hitta förebilder..
Finland har lett elfrågan i flera år nu. Medan vi tappar placeringar jämfört med en rad grannländer. Danmark och Norge ligger långt bättre till. Vi svenskar måste helt enkelt lära av dem och inte skylla ifrån oss. Det är bara att se och lära.
.
Tydliga svenska misstag
Det gör att många missar hela frågan med lågprisel, vilket i sin tur gör både elbilen och värmepumpen onödigt dyra i drift. Pengar i sjön, kort sagt.
.
Svenskt teknikfokus
Svenskarna har dessutom lagt mer tid och pengar på teknik, än att se till att de tjänar pengar. Vi är bra på hembatterier och solpaneler. Men de har hittills inte stärkt deras hushållsekonomi på samma sätt som hos övriga nordbor.
Det första steget måste alltid vara elavtalet. Här behöver även svenska myndigheter sätta press på elbolagen. Det måste vara lättare att göra rätt som elkund i Sverige.
Här mer om Finska elval Kvartspris Svenskarna efter (HEE)
Vem inspirerar dig?claes hemberg

