Hem » Elpriser går åt fel håll

Elpriser går åt fel håll

Elpriserna stiger ovanligt nog i april jämfört med månaden före. Orsaken är inte vädret utan främst oljekrisen. Elpriserna stiger i snitt 87 procent i april. Det kan radera hela nyttan med månadens lägre matmoms.

Ovanligt dyra gaspriser i Europa höjer elpriserna i Sverige, trots att vi går mot ljusare och varmare månader. I fjol föll elpriset 18 öre mellan mars och april. I år stiger det i snitt 3 öre. I Jämtland stiger det med 12 öre.

April blir därmed en ovanligt dyr månad för hushållen. Elfakturorna för april kan därmed stiga 20–50 procent jämfört med i fjol.

Tappar köpkraft

köpkraften behöver mer tidLägre matmoms gynnar visserligen många hushåll med 800 kronor. Men bara dyrare el kan kosta lika mycket för dem i villa.

Lägg till dyrare bensin, så tappar hushållen köpkraft i april. Bara bensinpriset som steg med 400 kr per månad för ett vanligt hushåll kan försena hushållens återhämtning 1-2 år.

Norrland påverkat

Mest påverkades elpriserna i Norrland. Där steg elpriserna i april över 200 procent jämfört med i fjol, från 10 till i dag över 30 öre. Den låga prisnivån till trots stiger deras elpris i snitt 50 procent jämfört med vintermånaden mars.

Södra Sverige klarar sig undan med priser som ligger i nivå med mars elpriser. Men elpriset stiger cirka 80 procent jämfört med april i fjol.

gaspriser påverkar elpriserna mest i aprilAtt oljepriset i sig stigit påverkar inte elpriserna i dagsläget. Det skulle naturligt ändras om det blir ransonering på olja. Då påverkas alla energipriser beroende på deras möjligheter att ersätta utebliven olja. Men gaspriserna gör den största effekten.

Gasen märks mest

Dyr gas i Europa har störst effekt på svenska elpriser, något som vi kan få se många månader framåt. Dyr gas kan höja våra elpriser med 10–25 öre.

Förutom gasen gick vädret emot elmätarna. Jämfört med i fjol var årets april även något kyligare än normalt. Dessutom var vinden något lugnare.

Att en reaktor står stilla i Oskarshamn påverkar inte snittpriserna på elen särskilt mycket, utan märks framför allt genom att de dyrare timmarna kan bli extra höga.

Mer om             Elpriser                   Oljekrisen                 Bensinpriser

/Claes Hemberg

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *