Hem » Oron faller. Tvekan består

Oron faller. Tvekan består

Svenskarnas oro för inflationen fallerSenaste månaden visar svenskarna lite av optimism. Men det sker på en låg nivå, visar KI. Fortsätter återhämtningen i detta låga tempo har vi en normal marknad för bostäder och bilar flera år bort.

Svenskar avvaktar med bostadsköp Frossan och obehaget från inflationsåren och höga räntor märks tydligt hos Svensson. Vi saknar tilltro till vår ekonomi både som hushåll och samhälle. Det går åt rätt håll. Men det är långt kvar till ett normalläge.

Senaste halvåret har oron för inflation varit markant hög. Som att vi inte litar på Riksbankens och Konjunkturinstitutets betydligt mer ljusare utsikter.

Svenskarnas oro för inflationen faller visserligen skarpt nu i juli. Men nivån är fortfarande förhöjd och markerar en skepsis. Nya höga inflationssiffror i juli kan dessvärre vända den positiva trenden.

Färre bostadsköpSvenskarna tvekar över bilköp

Skepsis märks även i bostads- och bilköp. Vi avvaktar även i sällanköp. Orsaken är naturligtvis räntorna. Vi har sett att räntan fallit från 4 till 2 procent. Ändå tycks vi inte lita på ränteläget.

Eller så beror skepsisen på att hushållen allvarligt förlorat stora delar av sina ekonomiska marginaler under åren av höga räntor och snabbt stigande inflation.

Fortsätter återhämtningen i det nuvarande tempot har vi en normal marknad för bostäder och bilar flera år bort.

Senaste tullarna om 15 procent till USA kan vara en sådan faktor som både ökar på den verkliga inflationen, men även sänker tillväxten.

Mer om            Inflation                 Priser                  Bilköp

/claes hemberg

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *