Hem » Hushållen delvis tillbaka

Hushållen delvis tillbaka

3 av 4 visar svag återhämtning köpkraftHushållens konsumtion tar kliv framåt i fler bilköp och bostadsköp – men en ny broms väntar. Energipriserna kan snart ge dyrare el, mat, bensin och boräntor. Det kan bromsa hela utvecklingen redan i början på nästa år.

Snittsvensken tar nu tydliga steg framåt i sin ekonomi. Det märks i ökad boköp och bilköp. Men det märks en ny skepsis. För fortfarande att de flesta hushållen på efterkälken. snitthushållet är tillbaka
Det är bara de med störst plånböcker som är ordentligt tillbaka, med en bättre ekonomi sedan både pandemin och inflationskrisen. Deras ekonomi inte bara stärktes under pandemin – de har dessutom haft en återhämtning på nära 15 procent under de senaste åren.
.
Vardagens kostnader blev dyra
boköpen uppe från botteninivåerAnledningen är att hushållen med starkast ekonomi är mer isolerade från vardagsekonomin. De är mindre beroende av löner och tillfälliga förändringar. Samtidigt upplevde 3 av 4 hushåll att ekonomin pressades hårt under pandemin och i synnerhet under inflationskrisen.
En märkbar skillnad är också att de med minst marginaler, kvartil 4, inledningsvis klarade inflationskrisen bättre än många andra. Skillnaden stavas boräntorna som steg kraftigt. De i kvartil 4 har nämligen inte bolån i samma omfattning.
.
Hormuzkrisen del 2
hushållen mer skeptiska igenDen långsamma återhämtningen märks även i konsumtionen. Köp av kylskåp, bilar och andra sällanköpsvaror ligger många år på efterkälken. Först nu under hösten återvände bilköpen till en mer normal nivå.
Nu väntar en andra släng av Hormuzkrisen.
Energipriserna stör
De dyra energipriserna spökar i hushållens utsikter. De kostar i plånboken och kan snart höja våra räntor.
Här märktes direkt mer skeptiska hushåll i samband med Hormuzkrisens inledning. Men under hösten syns mer framtidstro. Det sker samtidigt som elbilar nått 49 procent av nyförsäljningen.
När bensinpriset stiger i vinter med ytterligare 3 kronor kan vi dock räkna med ett nytt hack nedåt i kurvorna. Lägg till att matpriser, elpriser och även boräntor väntas stiga närmaste kvartalen.
Det gör att hushållens återkomst kan dämpas något. Men fortfarande ser svensk ekonomi stark ut närmaste åren.
.
Fortfarande är det bara 1 av 3 hushåll som prutar på sin elfaktura.
Mer om         Köpkraft          Räntor        Energipriser
Vad väntar udd dig av köpkraften? /Claes Hemberg

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *