Elpriserna pendlar nu i skuggan av gaspriserna. Att starta om gasleveranserna från gulfen tar samtidigt veckor och månader. I värsta fall fortsätter gasbristen in i april.
Hela Europas energipriser har gungat till under senaste veckan. Oljan är upp 30 %. Gasen är upp 73%. Detta slår rakt in i Europas elpriser som också är kraftigt upp, trots att vi handlar väldigt lite gas från Qatar.
De stora gasköparna i Qatar är istället Kina, Indien och Taiwan. När de inte får sin vanliga Qatar-gas i tid köper de istället på den öppna marknaden. Därför är priserna på naturgasen upp 70–80 procent senaste veckan, något som slår mot europeiska elpriser och därmed oss svenskar.
Omstart tar veckor
För att återigen få ned gaspriserna till normala nivåer krävs att krisen kring Hormuzsundet lugnar ned sig. Först därefter kan Qatar starta om sin anläggningar.
Sedan tar det ytterligare flera veckor att starta om leveranserna från Qatar. Därför är det sannolikt att elpriserna i Sverige förblir ovanligt höga hela mars månad.
Istället för fjolårets nivå på 59 öre i söder och 34 öre i norr är priserna nu 30–85 procent över fjolårets snitt. Därmed fortsätter vinterpriserna in i vårmånaden mars.
Tidsödande omstart
För anläggningarna är det mycket känsligt att starta om. Utmaningen är temperaturer. När de stängs ned kyls rör och turbiner långsamt, för att undvika sprickor i utrustningen.
När väl utrustningen är nedkyld behöver anläggningen kontrolleras innan den kan startas om. Allt från ventiler och pumpar med mera är känsliga detaljer vid temperaturskiften. Att sedan starta utrustningen tar också upp till flera veckor.
En typisk omstart tar därmed 2–4 veckor. Att nå full kapacitet kan dröja 4 veckor.
Det ger oss en vink om att elpriserna särskilt i södra Sverige lär bli kvar på en dyr nivå hela mars. Just nu är priserna där 109 öre. Det är nivå med kalla januari och februari. Det är 85 procent över fjolårets nivå.
mer om elpriser gaspriser bensinpriser
/Claes Hemberg