Hem » El väcker frågor

El väcker frågor

villa elprisElpriser är villaägarnas största fråga idag. Det anser 8 av 10 som bor i villa, visar aktuell undersökning.
Frågan engagerar dubbelt fler än den näst mest viktigaste frågan. Det säger något om hushållens oro men också samhället ansvar att förklara elpriserna.

Att elpriser väcker oro säger något om en het fråga för hela samhället. Ska vi alla använda mer el, för att spara både pengar, tid och arbete, så behöver hushållen enklare förstå och även förutse både elen och elpriserna.

Att en så stor grupp som villaägare tvekar över elen är ett underbetyg åt hela energidebatten och även elbolagen.

Lägg till att hushållen kämpar med svag köpkraft. Att då tveka över något så basalt som elen, riskerar att undergräva hela konjunkturen.

Mer om           elpriser                   köpkraft.

/Claes Hemberg

En kommentar

  1. Peter säger:

    Problemet med exempelvis timpris är att många minuspriser inträffar då elnäts-pristopparna infaller. Det i sin tur innebär att elnätskostnaden blir extremt mycket högre för oss som bor i de områden där denna elnätsmodell finns, något som inte i närheten kompenseras av de lägre elkostnaderna.

    Hur ser du på detta?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *