Krav, löften och hot har haglat över effektavgiften. Elnätsbolagen reagerar också olika. Några behåller avgiften. Andra stryker den och flera avvaktar. Den krångliga effektavgiften har blivit en lokal snårighet, i ytterligare minst 13 månader.
Den första nya elavgiften på 120 år har blivit obegriplig för många. Hushåll som redan var pressade av ovanligt dyra elfakturor uppfattade den nya effektavgiften som en extra avgift. Det är synd, när den skulle kunna spara miljarder åt hushållen. Om än på lite sikt.
Nu kan ska avgiften redas ut. Svar kommer om 13 månader. Under tiden råder hela havet stormar.
Oredan kommer mest från nätbolagen. De försökte undervisa hushållen till att bli entusiaster och manuellt ratta sin elförbrukning. Det fick hushållen att protestera.
1 av 4 förstår inte
Missnöjet i folkleden har nu pyrt till en ilska. Endast 1 av 4 svenskar förstår den nya avgiften.
Detta fångades upp av den ansvariga myndigheten som påbörjat ett arbete för att förtydliga namn, prismodell och teknikstöd. Men de hann inte i mål.
För en energiminister kastade sig sent omsider in i frågan. Hon bannade bolagen, lättade kraven och ändrade sig några gånger. Känslan av ministerstyre hängde i luften och många frågetecken.
Den ansvariga myndigheten – Energimarknadsmyndigheten – står på sig. ”Det finns inget krav på effektavgift.” Sedan kom förtydligandet: ”Effektavgiften är inte heller förbjuden.”
Avvaktar / Behåller
Situationen för hushållen har blivit ett elektriskt nystan att reda ut, där varje hushåll får fråga ut sitt lokala nätbolag.
Några nätbolag behåller avgiften som den är. Dit hör Ellevio och Tekniska verken och även Göteborg energi.
Andra nätbolag väljer att dra tillbaka avgiften. Dit hör Mälarenergi.
Andra väljer att återkomma med besked. Här finns Jämtkraft, Skellefteå Kraft, Kraftringen, Växjö Energi och Öresundskraft.
Ytterligare några bolag har valt att stryka avgiften för dem i lägenhet. Här finns Växjö Energi och Göteborg Energi.
Så här kan det fortgå fram till 12 april 2027, efter ett förlorat år. Prislappen för förseningen tål att fundera på.
Avgiften sparar miljarder
Dessvärre var effektavgiften så krånglig att en rad debattörer också misstolkat den.
Den nya elavgiften – effektavgiften – skulle spara svenskarna tiotals miljarder genom att vi använder näten mer effektivt.
Det är därmed ingen ny vinstkälla för elnätsbolagen, utan en del av den gamla nätavgiften som nu tas ut på två olika sätt, för att vägleda hushållen till lägre nätavgifter de närmaste åren.
Mer om Effektavgiften Elpriser
/Claes Hemberg