Hem » Brist på el till vintern

Brist på el till vintern

Lite vatten i vårt viktigaste batteri vattenkrartenHöstens elpriser kan stiga 30 procent. Orsaken är ovanligt tomt på vatten i landets viktigaste elbatteri – vattenkraften. Det kan bli ett dyrt väderbingo.

Billig el från svensk vattenkraft har vi länge tagit för given. Den har varit vår elektriska ryggrad.

I år kan vi däremot bli påminda om vattnets förmåga att överraska. Vårt viktigaste batteri, vattenkraften, har ovanligt lite vatten.

Vattennivån sjönk redan på vårkanten 2026 under normala nivåer. Sedan dess har bristen på regn fortsatt. Det kan göra att elen i oktober och november i år blir 30 procent dyrare än i fjol. Vinterns elpris är mer svårbedömt.

2025 – ovanligt dyrt

Dessvärre gav redan 2025 ovanligt dyr el. Då hade vi välfyllda vattenlager, på hela 82 procent. Ändå blev elen dyr.

Söderut steg priserna i fjol med 10–20 procent, medan de steg med hela 100 procent i norr. Detta var långt före Hormuzkrisen.

Orsaken till fjolårets höga vinterpriser var i stället vindkraften. Det räcker inte med mycket vatten. Vinden står i dag ofta för 30–40 procent av elen. När vinden stod ovanligt stilla blev elen ovanligt dyr.

Gaspriserna oroväckande

dyra gaspriser höjer elprisernaDessutom är gaspriserna ett nytt orosmoln. Hormuzkrisen har höjt gaspriserna i Europa. I år är det inte bara dyrt under några veckor. Priserna är både höga och ihållande.

Det bäddar dessvärre för dyr el i norra Europa, när tyskar hellre köper svensk el än använder gas.

Mer om           Elpriser          Vattenkraften       Gaspriser

/claes hemberg

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *