Hushållen får nu, första gången, en tillfällig sänkning av skatten på mat (matmoms). Den ger 800 kr till en barnfamilj varje månad. Men oljepriset kan snart äta upp hela prissänkningen. Låg matmoms blir därför svår att höja igen.
En skatt på mat har följt oss i 85 år. Sedan år 1941. De första årtiondena klättrade den från 4 procent till som mest 25 procent. Under 90‑talet halverades matmomsen till 12 procent.
Där har matmomsen stått parkerad i jämna 30 år. Nu väntar en halvering till 6 procent. Frågan är om den är så tillfällig som politikerna hoppas. Att höja den igen i januari 2028 lär bli nära omöjligt. Eller så talar vi om en historiskt drabbande oxmånad januari 2028.
Sänkt matmoms viktig
Att sänka matmomsen stödjer mest hushållen med mindre plånbok. De som haft det särskilt tufft de senaste fem åren. Och då är maten något vi svårligen kan välja bort.
Lägre matmoms ger nu en vanlig barnfamilj 500-800 kronor extra varje månad för att handla mat.
Men redan till hösten lär oljekrisen synas i matpriserna igen. Dyr diesel och gödsel höjer böndernas kostnader med 10-20 procent. Det kan snart kosta 3-5 procent dyrare mat, lite beroende på hur olika mellanhänder skär emellan.
Det är dessvärre brukligt att affärer, lager och transporter har ett procentuellt påslag. Då kan matpriserna bli rejält dyrare, hela 5-10 procent, redan i höst. Här kan Konkurrensverkets ”matkontrollgrupp” gärna göra ett bredare jobb.
12 % helig matmoms
Trots en diger rad av kriser har Sverige aldrig tillfälligt ruckat på matmomsen, trots finanskrisen (08), pandemin (20) eller inflationschocken (22). Några små eller ens tillfälliga justeringar har vi aldrig tidigare sett. Det nya greppet är en krissignal i sig.
Nu efter 48 månader i inflationskris, sänks matskatten med 6 procentenheter. Vi kan tycka att det är sent och kort. Det gäller bara i 21 månader. En fast sänkning hade varit mer trovärdig. Nu kan vi bara vänta på protesterna som seglar upp hösten 2027.
Bidrag och rabatter må hjälpa hushållen för dagen. För att verkligen ge dem stöd behöver de en plan för sin ekonomi fungerar inte tillfälliga gåvor? De behöver förstå hur priser på el och bensin påverkar dem över många år. Då först kan de välja bil, värme och resväg till jobbet.
Hushåll behöver tydliga och långsiktiga villkor. Bara då kan de bättre förstå och bättre förutse sin ekonomi. De behöver ordning och framförhållning före hugskott.
Härnäst står nya oljekrisen vid hushållens port. Att tappa ytterligare 2-3 procent köpkraft är inte konstigt. Dessvärre försenar det återigen hushållen återkomst till den köpkraft de hade 2021.
Nu kan vi få tillbaka den först år 2029. Efter åtta års väntan har vi samma ekonomi som i början av årtiondet. Om nu inte ytterligare någon ekonomisk överraskning välter över hushållen.
Mer om inflation elpriser oljekris matpriser
/claes hemberg
