Priser på el och bensin kan falla 20–40 procent, efter en vapenvila kring Hormuz. Räntan lär stanna kvar på den nuvarande låga nivån. Samtidigt har hushåll, företag och politiker insett hur oljan styr över våra elpriser.
Under fem veckors oljekris kring Hormuzsundet kastades vi tillbaka till 70-talets oro för hushållens ekonomi, stigande räntor och prisökningar.
Nu kan vapenvilan tillfälligt justera ned priserna på bensin, diesel och el. Tillfälligt stigande inflation får vi hursomhelst. Men räntan kan nog stanna kvar där den är, när vi ser ett möjligt slut på mars månads oljekris.
Elpriser överraskade mest
Oljekrisen 2026 säger oss nu att oljepriset, via gaspriserna numera märks i våra elpriser.
Därför steg så centrala elpriser i snitt 36 procent här i mars, genom inverkan av tyska gaspriser. Detta trots den varmaste mars-månaden på över 100 år.
Vi har också blivit påminda om att konflikten mellan Iran, Israel och USA knappast är förbi. Omvänt har Iran visat sitt starka grepp om Hormuz. Ett vapen de inte släpper.
Hushållen reagerar
Konsumenterna reagerade med både ilska och handling. Ilskan kokade över elpriserna. Hushållen var redan hårt tärda efter de dyra elpriser i både januari och februari. Folk krävde åtgärder från våra politiker.
Vi har också sett mer handgripliga steg från hushållen, med stigande nyförsäljning av elbilar. Företagens köp av ellastbilar var än större, eller hela + 36%.
För första gången har även begagnade elbilar sålts mer än dieselbilar. Vi lär även få se fler solpaneler, hembatterier och elappar för att styra elpriser. Plötsligt framstår den nya elbilsbonusen som mycket rätt i tiden, även om den är väl så liten.
Elstressade politiker
Elstressen nådde uppenbarligen även energiministern, som drog tillbaka kravet på elens nya effektavgifter. Dessvärre hamnade Energimarknadsinspektionens arbete där på paus. Så nu blir förbättringarna ett år försenade.
Sedan lovade ministern ny elpris-ersättning a 1 000 kronor och 1 krona lägre bensinskatt. Energi är uppenbarligen en fråga som kan leva vidare till höstens riksdagsval.
Europa har också insett sitt djupa beroende av gas till hus och industri. En ny diskussion är igång. Redan har tyska näringslivsministern öppnat för att bygga kärnkraftverk igen.
Hormuzkrisen lär med rätta eka kvar hos både tvekande hushåll och elstressade politiker. Dessvärre har bägge dessa en ovana att stoppa huvudet i sanden.
Kanske är företagen de som reagerat tydligast. De har ju en vana att planera bortom den närmaste krisen.
Mer om Elpris Bensinpris Inflation
/Claes Hemberg