Elbilen var länge svindlande dyr. Ny massproduktion ändra spelplanen. Helt naturligt pressar de priser och ökar teknikinnehållet. För de nya biljättarna kommer från hemelektronik och masstillverkning.
Det är idag ny teknik som driver på elbilarna, snarare än tvärtom. Det blir särskilt märkbart när vi ser vilka nya aktörer som börjar bygga elbilar. Vilket pressar priserna rejält.
Elbilen faller i pris senaste åren. Det innebär sedan att vanligt folk har råd med dem. Rader av märken erbjuder nu bilar för 200 000 kronor och lägre. Plötsligt blir elbilen en allt viktigare kugge i hushållens strävan efter lägre utgifter. Lägg till att elbilen kostar hälften att drifta.
Ökad prispress från Kina
Bredare priser lockar också nya hushåll att köpa. Därför har en rad europeiska biljättar sänkt priserna och erbjuder nu gratis billån. Vilket redan har givit ökad försäljning.
En breddning i efterfrågan som också väcker helt nya producenter. Och europeiska tillverkar flyttar till Kina, för att lära sig.
Bristen på efterfrågan som tidigare beskrivits som ett moment 22, kan nu bli en elbilarnas lavin. För med kinesiska aktörer som tillverkar elbilar på helt nya sätt, lär vi få se nya priser, nischer, innehåll och ett växande utbud.
Lång lista med nykomlingar
Byd, det gamla batteribolaget som leverade till hemelektronik, började redan 2004 tillverka bilar. Idag är det störst i världen på elbilar. Andra batteritillverkare har däremot inte hängt på trenden, utan de aktörerna håller sig till just batterier, som de levererar till en rad biljättar. Byd var också först ut att erbjuda självkörande i alla modeller och hypersnabb laddning.
Geely tillverkade 1986 kylskåp. På 90-talet blev de ett av de första privata bolagen att bygga bilar. 2015 kom första elbilen. Och har idag en rad märken, jämte Volvo och Polestar.
Nio startade med elbilar 2014. Grundaren Li Bin har en bakgrund inom e-handel och det märktes med stort fokus på tjänster och upplevelse.
Massproduktion i ropet
På senare tid har bolag från elteknikhållet visat framfötterna. Dessutom är de nya namnen experter på att massproducera elteknik. Det ger andra fördelar, för konsumenten:
Xiaomi, mobiltelefonjätten, har de senaste fyra åren rullat ut ett antal egna elbilar. Nu är deras vassaste modell så imponerande att Porsche tappar i försäljning. De ökar nu tempot i Europa.
Foxconn, serietillverkaren som tillverkat allehanda hemelektronik, ska lansera elbilar och väljer då Europa. Än så länge har de tillverkat bara 10 000 bilar.
Masstillverkarna lär slå sig in på pris. Det räcker för många att köra en billig enkel bil. Att de just nu siktar in sig på Europa är helt logiskt. För just enkla och billiga bilar är något som även europeiska biljättar tvingas att börjat prioritera. I takt med ökade krav på andelen elbilar i försäljningen.
Laddhastighet det nya guldet
Pris är numera inte enda frågan. Laddhastighet har blivit en egen nisch och jämförelsemått. Helt nyligen lanserade de banbrytande ”ladda 40 mil på 5 minuter”. Även Nio har hängt på. Medan Zeekr, Geely m.fl. fortfarande harvar fram med full laddning på 15 minuter. Vilket plötsligt anses stelbent.
I takt med att fler svenskar väljer elbil så kommer också vi se en större bredd i elbilsflottan. Tesla må ha varit en pionjär, men konkurrensen lär snabbväxa i både modeller, priser, teknik och snabbladdning inte minst.
Läs mer om elbilar. hushållen. kinesisk industri
/Claes Hemberg